marți, iunie 23, 2026
27.1 C
Cluj

Caniculă în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim ajutor în timpul valului de căldură

Surse

În contextul avertizărilor de caniculă și al codului galben pentru județul Cluj, Prefectura a reactivat protocolul încheiat între Direcția de Sănătate Publică Cluj și Colegiul Farmaciștilor din România – Filiala Cluj. Astfel, 351 de farmacii din 65 de localități devin puncte de prim ajutor pe durata valurilor de căldură, facilitând intervenții rapide pentru cetățeni.

Farmaciile au obligația să distribuie apă potabilă, să acorde asistență medicală de urgență în limitele competențelor și să coopereze cu SMURD și Serviciul de Ambulanță Județean Cluj. Lista completă a unităților participante este disponibilă pe site-ul Prefecturii Cluj, iar Prefectul Maria Forna a transmis hotărârea către toate unitățile administrativ-teritoriale pentru aplicarea măsurilor prin hotărârile Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Cluj.

Protocolul este încheiat între DSP Cluj și Colegiul Farmaciștilor – Filiala Cluj, iar măsurile au ca scop prevenirea situațiilor de urgență generate de caniculă printr-o rețea de sprijin la nivel local, accesibilă tuturor cetățenilor, inclusiv în zone unde accesul la servicii medicale poate fi limitat. Colaborarea cu DSP Cluj, SMURD și SAJ Cluj asigură reacții prespitalicești rapide în cazuri de deshidratare severă sau alte efecte ale căldurii.

Lista de farmacii participante este actualizată periodic și poate fi consultată pe site-ul Prefecturii. Măsurile se aplică pe durata valului de căldură, iar hotărârea CJSU Cluj stabilește cadrul procedural pentru implementare la nivel local.

Hot this week

Topics

Evaluarea Națională 2026 în Cluj începe pe 22 iunie, cu peste 5.200 de absolvenți la probele scrise

În județul Cluj, începutul Evaluării Naționale 2026 se apropie:...

Related Articles

Popular Categories