miercuri, iunie 24, 2026
25.4 C
Cluj

Cinci ani și cinci luni de închisoare pentru un bărbat din Băișoara, condamnat pentru infracțiuni silvice

Un bărbat din comuna Băișoara, județul Cluj, a fost condamnat la 5 ani și 5 luni de închisoare pentru mai multe infracțiuni legate de tăierea ilegală și furtul de arbori. Sentința, pronunțată vineri, 29 noiembrie, de Judecătoria Turda, vine după ce instanța a contopit pedepsele aplicate în mai multe dosare.

Faptele pentru care a fost condamnat

Conform rechizitoriului, una dintre cele mai grave fapte comise de inculpat a avut loc pe 27 octombrie 2019. Acesta a fost surprins în flagrant de un pădurar în timp ce tăia ilegal 12 arbori din specii valoroase, gorun și frasin, dintr-o pădure administrată de Composesoratul Băișoara. Arborii, cu un volum total de 8,71 metri cubi, au fost încărcați într-o căruță pentru a fi transportați. Prejudiciul creat a fost evaluat la aproape 10.500 de lei, conform estimărilor Ocolului Silvic, fiind de 424 de ori mai mare decât prețul mediu al masei lemnoase pe picior la data faptelor.

O altă faptă gravă reținută în dosar a avut loc pe 4 noiembrie 2019. În acest caz, bărbatul a tăiat ilegal 16 arbori din specia gorun, pe care i-a încărcat în două căruțe. Și de această dată, pădurarul responsabil de paza pădurii l-a surprins în timp ce încerca să transporte lemnul. Prejudiciul provocat de bărbat în această situație a fost estimat la peste 10.000 de lei.

Antecedente și pedepse anterioare

Bărbatul nu se află la prima abatere. Instanța a luat în considerare istoricul său bogat de infracțiuni silvice și pedepsele stabilite prin alte sentințe definitive din 2021 și 2023 pentru fapte similare. Aceasta a fost una dintre circumstanțele care au contribuit la contopirea pedepselor și la aplicarea sentinței de 5 ani și 5 luni de închisoare.

Un semnal de alarmă pentru combaterea infracțiunilor silvice

Cazul acestui bărbat reprezintă un exemplu al intensificării eforturilor autorităților de a combate tăierile ilegale de arbori, care continuă să afecteze grav patrimoniul forestier al României. Prin aplicarea unei pedepse exemplare, instanța speră să descurajeze astfel de fapte în viitor.

Reacții și impact

Autoritățile silvice au subliniat importanța sancționării drastice a infracțiunilor care afectează pădurile, având în vedere că acestea reprezintă nu doar o problemă de mediu, ci și una economică. Furtul de arbori cauzează pierderi semnificative pentru comunitățile locale și pentru fondul național forestier.

Acest caz pune în evidență și eforturile depuse de pădurari și Ocolul Silvic pentru protejarea resurselor naturale, în ciuda dificultăților întâmpinate în teren.

Hot this week

Criză politică: Guvernul Veștea în negocieri după respingerea în Parlament, reacții ale partidelor

Clujul intră într-o nouă rundă a crizei politice după...

Scandal la Evaluarea Națională 2026: subiectele la Română apărute online și suspiciuni privind sursa documentului

Clujul se alătură valului de controverse generate de Evaluarea...

Caniculă în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim ajutor în timpul valului de căldură

În contextul avertizărilor de caniculă și al codului galben...

Topics

Caniculă în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim ajutor în timpul valului de căldură

În contextul avertizărilor de caniculă și al codului galben...

Related Articles

Popular Categories